КЗ "БАЛТСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ
ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ"

Предметно - циклова комісія соціально - економічних дисциплін
«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою»
М. Грушевський
Сьогодення висуває особливі вимоги до виховання національно свідомого, україноцентричного громадянина, фахівця своєї справи, спроможного в рамках соціальної, історичної та громадянської освітніх галузей формувати нову генерацію української нації – над цим завданням працює ПЦК соціально-економічних дисциплін, до складу якої входять чотири викладачі: Адаменко К.М., Кифоренко Т.Т., Ткач П.А., Лекар А.М., які гідно зберігають та примножують кращі традиції своїх попередників, педагогів-ветеранів Дизанової А.В., Гловацького І.Ф., Главацької О.С., Волошко Б.О. та ін.
Члени комісії беруть активну участь в роботі обласного та регіонального методоб’єднань викладачів соціально-економічних дисциплін, є лауреатами обласних конкурсів «Викладач року». Лекар А.М. - голова регіонального методоб’єднання викладачів соціально-економічних дисциплін ВНЗ І-ІІ р.а. Південного регіону України.
Статті з методики викладання соціально-економічних дисциплін, наукові розвідки з регіональної історії викладачами комісії надруковано у фахових та наукових виданнях: «Наша школа», «Історія України», «Історія в школах України», «Гілея», «Чорноморський літопис», «Наукові записки історичного факультету ОНУ ім. І.І.Мечникова. Вихованці викладачів – постійні переможці обласних олімпіад з історії України, основ правознавства, основ філософії, учасники студентських науково-практичних конференцій з історії України, основ правознавства, географії, соціології, основ філософії.
Звіт ПЦК викладачів соціально - економічних дисциплін
Нова сходинка
Липень та серпень 2022 р видався для мене несподівано плідним в професійному зростанні. Методистка науково-методичної лабораторії соціального партнерства та міжнародної діяльності кафедри освітньої політики КЗВО "Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради" Марія Гриньова (до речі, наша випускниця) зателефонувала мені та запропонувала долучитися як майстер-тренерка у проєкті "Літні клуби для дітей і підлітків (6-16 років) у місті Чернігові та територіальних громадах Чернігівської області" за сприяння громадських організацій: DOCCU (швейцарсько-український проєкт "Розвиток громадянських компетентностей в Україні - DOCCU", GoGlobal, фінська церковна допомога FCA. Я погодилася, і згодом пройшла навчання (23-25 червня) та підвищила кваліфікацію під час методичного семінару для майстер-тренерів з ОДГ/ОПЛ "Методичний супровід педагогічних працівників щодо організації роботи літніх клубів для дітей з використанням навчально-методичних ресурсів з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини".
З 4 по 22 липня я була організаторкою онлайн-тренінгу “Методичний супровід педагогів щодо організації діяльності літніх дитячих клубів” і майстер-тренеркою для вчителів з різних куточків України, які мали бути залучені до організації роботи літніх клубів для дітей.
Зокрема, для 40 вчителів/вчительок міста Чернігова, 71 вчителів/вчительок Верховинської, Поромівської, Сокирянської, Новоукраїнської, Яготинської, Пирятинської, Теофіпольської ТГ. Метою навчання було сприяння розвитку професійної спроможності педагогів/педагогинь до ефективної організації розумного дозвілля дітей в літніх клубах під час канікул; ознайомити вчителів/вчительок із змістом та методикою організації цікавого та змістовного дозвілля дітей в літніх клубах під час канікул.
В серпні провела рефлексійні онлайн-сесії для вчителів і вчительок, які були залучені до організації роботи літніх клубів для дітей в м. Чернігів, оцінювала короткометражні фільми “Chernihiv KOLO fest”, створених представниками літніх клубів, в яких були відображені активності по локаціях, оформляла звітність про пророблену роботу.
Пишаюся тим, що мала змогу бути залученою до роботи у даному всеукраїнському проєкті, надати методичний супровід педагогам/педагогиням у здійсненні прагнення об’єднати та повернути дітей із війни у дитинство.
Тетяна Кифоренко,
викладач соціально-економічних дисциплін
Відбулось онлайн-засідання регіонального методичного об’єднання викладачів соціально-економічних дисциплін педагогічних фахових коледжів Південного регіону України
23 листопада 2022 р., на базі КЗ «Балтський педагогічний фаховий коледж», відбулось онлайн-засідання регіонального методичного об’єднання викладачів соціально-економічних дисциплін педагогічних фахових коледжів Південного регіону України. В роботі РМО взяли участь 18 викладачів, що представляли 10 навчальних закладів: КЗ «Балтський педагогічний фаховий коледж» (Лекар А.М.), КЗ «Білгород-Дністровський педагогічний фаховий коледж» (Боровікова-Абажер О.В., Кисла Н.І.), КЗ «Жовтоводський фаховий педагогічний коледж» Дніпропетровської облради (Миргородська Л.Г., Малоок А.О.), Кременчуцький педагогічний фаховий коледж ім. А.С. Макаренка (Брусенко М.М.), КЗ «Одеський педагогічний фаховий коледж» (Зиновєєва І.Л., Битка В.В.), Олександрійський педагогічний фаховий коледж ім. В.О. Сухомлинського (Мендіковська Л.І., Гармаш О.М.), КЗ «Уманський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж ім. Т.Г. Шевченка Черкаської облради» (Падалка В.М., Смілянець В.В., Устенко В.І.), Педагогічний фаховий коледж КЗВО «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької облради (Магдій Г.О., Зінченко Р.В.), КВНЗ «Нікопольський педагогічний фаховий коледж» Дніпропетровської облради (Ходак В.Л., Качура К.М.), Дніпровський фаховий педагогічний коледж КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» Дніпропетровської облради (Волошка Є.М.).
До роботи РМО долучились студенти ІІІ курсу першого бакалаврського відділення КЗ «Балтський педагогічний фаховий коледж», які отримали унікальну можливість з першовитоків ознайомитись із специфікою процесу формування професійних компетентностей майбутніх вчителів початкових класів закладу загальної середньої освіти, опанувати презентовані методики навчання історичної та громадянської освітніх галузей початкової освіти.
Відповідно до плану, учасники заслухали та обговорили актуальні для професійного загалу питання: «Роль суспільних дисциплін у формуванні професійної компетентності випускника в умовах реалізації Концепції Нової української школи» (з досвіду роботи викладача суспільних дисциплін, завідувача структурного підрозділу «Заклад дошкільної освіти - заклад освіти І ст. КЗ «Білгород-Дністровський педфахколедж» (Кисла Н.І.), «ЗНО з історії України: інструментарій викладача та можливості здобувача» (Волошка Є.М.). Було проаналізовано виконання рішень попереднього РМО та визначено напрями співпраці на 2022-2023 н.р.
Шляхом «вільного мікрофону» відбулось загальне обговорення та обмін досвідом щодо особливостей організації навчально-виховного процесу в умовах воєнного стану.
Детальніше ознайомитись з протоколом роботи, тезами обговорення, методичними напрацюваннями учасників РМО можна, опрацювавши «Інформаційно-методичний вісник методичного об’єднання викладачів соціально-економічних дисциплін педагогічних фахових коледжів Південного регіону України - 2023», в якому найближчим часом будуть розміщені всі матеріали.
Модерував співпрацю голова ПЦК соціально-економічних дисциплін КЗ «Балтський педагогічний фаховий коледж» Лекар А.М., голова регіонального методичного об’єднання викладачів соціально-економічних дисциплін педагогічних фахових коледжів Південного регіону України.
Викладач з Одещини опинився серед переможців Всеукраїнського літературного конкурсу
Викладач Балтського педагогічного фахового коледжу в Одеській області Анатолій Лекар посів третє місце в номінації "Дослідження на основі архівних джерел, відкриття невідомих історичних фактів про діяльність УВО, ОУН, УПА" на Всеукраїнському літературного конкурсу імені Олени Теліги та Олега Ольжича.
Як повідомили в Державному комітеті телебачення і радіомовлення України, викладач пішов на конкурс із дослідженням "Семен Заболотний - борець за українську державність на Балтщині в добу Української революції".
Воно присвячене українському військовому діячеві часів російсько-української війни 1918–1922 років, організаторові антибільшовицького повстанського руху на Одещині Семену Заболотному.
У другій половині 1919 року Семен Заболотний сформував збройне угруповання повстанців і очолив боротьбу проти білих і червоних. Від 1919 року Семен Заболотний відомий як командир полку Чорних гайдамаків, ватажок Балтсько-Ольгопільського повстанського загону, полковник, організатор і командир Наддніпрянської бригади четвертої повстанської дивізії війська УНР.
У січні 1920 року він власними наявними силами очистив від білогвардійців-денікінців Балтський повіт і виступив керівником і координатором більшості українських повстанських загонів в Одеській і частині Подільської губернії.
Після встановлення на Одещині влади більшовиків, у 1920 році почалися примусові реквізиції і продрозверстка, грабунки, контрибуції і розстріли заручників з числа тих, хто не хотів віддавати хліб. Це викликало спротив українського селянства. Козаки-повстанці відбивали конфісковане у селян збіжжя і худобу, повертали їх власникам, знищували продподаткову документацію, нападали на продзагони і військові об'єкти, ліквідовували радянський аппарат, здійснювали терор щодо представників радянської влади і чекистів.
Зрештою 7 лютого 1922 року Семена Заболотного арештували та стратили. З розсекречених архівів відомо, що він відмовився здаватися, тоді чекісти зігнали заручників з числа мирних жителів, пообіцявши їх розстріляти й лише після цього змогли його арештувати.
Загалом на конкурс, який проводиться у п’яти номінаціях, було подано 283 роботи. Географія учасників, крім тимчасово окупованого Криму, охоплює всі регіони України, включаючи Луганську, Донецьку, Херсонську області. Найбільше робіт надійшло з Полтавської області (34), Дніпропетровської, Київської та Одеської областей (по 24 роботи з кожної).
Всеукраїнський літературний конкурс імені Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятись зміг!» заснували Організація українських націоналістів та Жіноче товариство імені Ольги Басараб та Олени Теліги. Метою конкурсу є утвердження історичної пам’яті українського народу, його національної свідомості, формування та поширення духовних цінностей та пріоритетів - патріотизму, відданості справі державотворення, вшанування учасників українських національно-визвольного руху ХХ-ХХІ століть.
Зазначимо, у жовтні двоє авторів із Одеси Соня Зелена та Дмитро Журавель увійшли у Довгі списки номінантів на премію Книга року BBC 2022 з дебютними дитячими книжками.
Автор: Кирило Бойко
Вітання голові предметно-циклової комісії соціально-економічних дисциплін Лекарю Анатолію Михайловичу за зайняте ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі імені Олени Теліги та Олега Ольжича в номінації «Наукові дослідження»
Дирекція, профспілковий комітет, педагогічний та студентський колектив, працівники КЗ «Балтський педагогічний фаховий коледж» від щирого серця вітають голову предметно-циклової комісії соціально-економічних дисциплін Лекаря Анатолія Михайловича за зайняте ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі імені Олени Теліги та Олега Ольжича в номінації «Наукові дослідження» за наукове дослідження «Семен Заболотний – борець за українську державність на Балтщині в добу Української революції» та бажають Анатолію Михайловичу подальших наукових звершень на педагогічній ниві!
Семінар-тренінг в межах Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Демократизація для розвитку демократичної освіти»
Впродовж 4-13 січня 2023 р. викладачка Кифоренко Т.Т. була активною учасницею семінар-тренінгу в межах Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Демократизація для розвитку демократичної освіти» семінар-тренінг для науково-педагогічних працівників закладів післядипломної педагогічної освіти "Стратегія розвитку ЗЗСО: на шляху до школи дієвої демократії. Менторський супровід розроблення та реалізації стратегії розвитку ЗЗСО» в м. Київ.
Зокрема, керуючись демократично-партисипативною основою розробки та реалізації стратегії розвитку ЗЗСО, опрацювала ключові кроки дорожньої карти розробки та реалізації стратегії розвитку ЗЗСО, зокрема щодо створення робочої групи, розроблення профілю ЗЗСО та проведення оцінювання задля визначення векторів розвитку, а також визначення цінностей, місії, візії, стратегічних напрямків та операційних цілей розвитку ЗЗСО, навчилася змодельовувати процес розробки стратегії, напрацьовувати план впровадження стратегії через реалізацію проєктів розвитку.
Результатом участі Тетяни Тимофіївни у семінарі-тренінгу стало отримання сертифікату на 45 годин/1.5 кредиту ЄКТС, а також з лютого 2023 р. розпочне менторський супровід ЗЗСО однієї з пілотних шкіл Одеської області щодо розроблення та реалізації стратегії розвитку, який триватиме до грудня 2023 р.
Лекція «Ідея Соборності України через призму російсько-української війни»
23.01.23р. в актовій залі закладу освіти для студентів І курсу головою предметно-циклової комісії соціально-економічних дисциплін Лекарем А.М. проведено лекцію «Ідея Соборності України через призму російсько-української війни». Лектор детально ознайомив слухачів із історичними етапами формування українського державотворення. Лекар А.М. зауважив, що сьогодні Соборність для України – це деокупація всіх територій України, захоплених ворогом, відновлення єдності із Донеччиною, Луганщиною та Кримом. Соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради майбутнього. Коли ми, з різних регіонів, разом працюємо, створюємо знакове і важливе, боремося із окупантами, відстоюємо свою соборність і волю заради власної держави.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять всіх воїнів, які загинули за часи здобуття Україною незалежності.
Організатори заходу вдячні квартету викладачів «Vіl’ni» за участь у заході та пропаганду традицій і культури українського народу засобами мистецтва.
Ми сильні! Ми вільні! Ми Україна!
Тренінг " Стаємо сильнішими разом"
2 лютого 2023 р., в межах реалізації швейцарсько-українського проєкту DECIDE, в КЗ "Балтський педагогічний фаховий коледж" Кифоренко Тетяною було проведено тренінг на актуальну тему "Стаємо сильнішими разом» (використання ресурсів ОДГ/ОПЛ задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни) для студентів першого бакалаврського рівня. Під час тренінгу студенти були ознайомлені з методикою використання ресурсів освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ) задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни. Зокрема, зі студентами були проведення наступні активності: "Діти війни", "Серце", "Перші враження", "Якби я був(ла) чарівником(цею)", "Долонька".
Маю надію, що продемонстровані навчальні ресурси дозволять майбутнім педагогам урізноманітнити майбутню професійну діяльності щодо використання ресурсів ОДГ/ОПЛ для розвитку демократичної взаємодії в дитячих спільнотах задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни.
Дякую всім студентам-учасникам тренінгу, гостям та помічницям з 11 групи. До нових зустрічей.